اسماعيل اسفندياري پور عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا، افزود: با توجه به محدوديت منابع آبي پيش بيني مي شود امسال 11 ميليون و 60 هزار تن گندم در کشور توليد شود که از اين ميزان نزديک هفت ميليون و 700 هزار تن آن توسط دولت خريداري خواهد شد.

به گفته وي، اين رقم نسبت به خريد تضميني سال گذشته دولت حدود يک ميليون تن افزايش خواهد داشت به طوري که سال گذشته 6 ميليون و 716 هزار تن گندم خوراکي و 320 هزار تن گندم بذري از کشاورزان خريداري شده بود.

وي گفت: اولين برداشت گندم در منطقه عورکي شهرستان چابهار سيستان و بلوچستان از ارقام هامون و لاين S-87-11 است.

اسفندياري پور با بيان اينکه برداشت گندم از اواسط فروردين ماه سال 94 در مناطق گرم و خشک جنوب کشور آغاز مي شود، افزود: اين برداشت از استان هاي خوزستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب فارس و سيستان و بلوچستان انجام خواهد شد.

مجري طرح گندم وزارت جهاد کشاورزي در مجموع سطح زير گندم توليدي کشور را 6 ميليون و 200 هزار هکتار برشمرد و گفت: از اين ميزان سطح زيرکشت، دو ميليون و 350 هزار هکتار سطح کشت گندم آبي و سه ميليون و 850 هزار هکتار سطح کشت گندم ديم است.

اسماعيلي پور درخصوص سطح بارندگي هاي کشور تا 27 اسفندماه سال جاري، افزود: امسال وضعيت بارندگي به طور ميانگين 132.2ميليمتر بوده در حالي که ميزان بارندگي در سال گذشته 158 ميليمتر بوده، هرچند در دوره بلندمدت نيز (ميانگين 25 ساله)ميزان بارندگي 164 ميليمتر تخمين زده شده است.

به گفته وي، ميزان بارندگي امسال نسبت به سال گذشته 16 درصد و نسبت به دوره بلندمدت 19 درصد کاهش نشان مي دهد.

وي ادامه داد: همچنين وزارت جهادکشاورزي در سال جاري براي حمايت و پشتيباني از گندمکاران و افزايش توليد گندم مجموعه نهاده هاي توليد اين محصول شامل سم، بذر، انواع کودهاي شيميايي را بدون هيچ محدوديتي در اختيار کشاورزان قرار داده است.

وي اضافه کرد: طي اين مدت در بخش تامين ماشين آلات کشاورزي مربوط به کاشت و برداشت گندم نيز خط اعتباري از سوي بانک کشاورزي براي تجهيز ناوگان مکانيزاسيون کشاورزان در نظر گرفته شده است.

مشاور وزير جهادکشاورزي اضافه کرد: درشرايط فعلي مرحله داشت گندم در مناطق گرم به شکل آبياري تکميلي و در مناطق سردسير و معتدل در مرحله آبياري مبارزه با علف هرز و کنترل آفت سن در حال انجام است.

وي تاکيد کرد: همچنين کود اوره براي مصرف سرک که در ميزان پروتئين و مقدار توليد گندم تاثيرگذار است نيز بدون محدوديت در اختيار کشاورزان قرار مي گيرد.

به گفته وي، گندمکاران مي توانند به کارگزاران در مراکز خدمات کشاورزان اعم از خصوصي و تعاوني ها مراجعه کنند و کود مورد نياز خود را دريافت کنند.

وي درباره بانک عامل تامين هزينه خريد گندم در سال آتي، پيش بيني کرد که بانک عامل اين طرح در سال آتي بانک کشاورزي باشد اين در حالي است که تاکنون توافقات اوليه آن صورت گرفته و در صورت نهايي شدن براي اطلاع رساني آن اقدام خواهد شد.

وي ادامه داد: طي سال هاي گذشته بانک عامل خريد هزينه گندم بانک سپه بوده است.

مشاور وزير جهادکشاورزي، افزود: هنوز تعداد مراکز خريد هزينه گندم به طور کامل مشخص نشده اما در نظر داريم همچون سال گذشته مراکز خريد در مکان هايي ايجاد شود تا کشاورزان بتوانند محموله هاي گندم خود را در کوتاهترين نقطه تحويل دهند.

اسفندياري پور تاکيد کرد: طبق مصوبه دولت امسال قيمت هر کيلوگرم گندم معمولي(گندم نان) 1155 تومان و هر کيلوگرم گندم دروم با قيمت 1188 تومان با افت مفيد چهار درصد و افت غيرمفيد دو درصد خريداري خواهد شد.

وي اضافه کرد: اين در حالي است که سال گذشته قيمت هر کيلوگرم گندم معمولي 1050 تومان و گندم دروم 1080 تومان از گندمکاران کشور خريداري شده بود.

وي گفت: به طور قطع به هر ميزان که کشاورزان مزارع خود را به روش هاي مناسب آبياري کنند و در کنترل علف هاي هرز موفقيت داشته باشند گندم آنان نيز از کيفيت بالاتري برخوردار خواهد بود که اين مهم در قيمت گندم خريداري نيز موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست